Tagi-jak ich poprawnie używać

tagi

tagi

Tagi są znane chyba każdej osobie, która prowadzi bloga. Najpopularniejszy system blogowy, czyli wordpress, tak samo jak liczne platformy blogowe, umożliwiają dodawanie tagów do postów.

 

Niestety bardzo często używamy tagów w sposób nie dokońca właściwy.  Najczęściej pod każdym artykłem/postem zamieszczamy jeden, lub kilka tagów, które kojarzą się z tym co właśnie opublikowaliśmy. Ale co w tym złego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest w porządku. Niestety nie jest. Tego typu użycie tagów może ich wygenerować olbrzymią ilość, a część z nich będzie dotyczyła tylko 1 artykułu, z drugiej strony duża część tagów będzie przyporządkowana do dużej ilości postów/artykułów.

Mamy więc sytuację gdy po kliknięciu w jakiś tag pojawia się np. 1 artykuł, po kliknięciu w inny – znów ten sam 1 artykuł Mamy więc klasyczny duplicate content w obrębie domeny. Jak wiadomo jest to zjawisko nieporządane, którego nie lubi google, oraz użytkownicy.

 

Jak więc poprawnie używać tagów?

Najważniejsza zasada, to nie twórz tagów w dużej ilości, kolejna to każdy tag powinien dotyczyć więcej niż 1 postu/artykułu. Następną zasadą może być ta: nie powielaj kategorii tagami. Wyjaśnię o co chodzi. Jeśli mamy np. bloga o  pozycjonowaniu  i w nim kategorię o nazwie optymalizacja strony, to nie tworzymy taga o takiej, lub zbliżonej nazwie!

Wracając to wspomnianego przykładowego bloga  o pozycjonowaniu. Załóżmy, że mam kategorię o nazwie „narzędzia seo”, mam w niej kilkadziesiąt postów opisujących różne typy narzędzi wykorzystywanych przy procesie pozycjonowania, optymalizacji, analityki strony.  Używam tagów w następujący sposób: sprawdzam o jakich narzędziach pisałem najwięcej, załóżmy, że jest to „google analytics”, dodatkowo np. posty o tym narzędziu pojawiły się w innych kategoriach. Wszystkim tym artykułom, które opisywały google analytics (nie koniecznie były to artykuły wyłącznie o tym), nadaję tag o nazwie „google analytics”.

Kliknięcie w ten tag wygeneruje unikalną podstronę zawierającą wszystkie ważne posty dotyczące tego narzędzia. Dzięki takiemu użyciu tagów nie mamy szkodliwego efektu duplicate content, oraz tag jest naprawdę użyteczny dla internauty.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge